Satış ve Dağıtım

Eczacıbaşı Girişim; kadrosu, mevcut örgütlenmesi ve kapsadığı kanallar ile Türkiye'nin en güçlü satış örgütlerinden biridir. Satış örgütü perakende, kuaför ve endüstriyel olmak üzere üç ana kanalda yapılanmıştır.

Perakende kanalı; Zincir Mağaza ve Bayi Kanalı olarak iki ana yapıdan oluşmaktadır. Bayi Kanalı; eczane, bebek mağazaları ve parfümeri, yerel zincir ve diğer olarak dört gruba ayrılmaktadır.

Eczacıbaşı Girişim, perakende kanalında toplam 4.800 satış noktasına doğrudan, 67.000 satış noktasına özel ve karma bayi ekipleri ile ve geri kalanına da toptancılar üzerinden olmak üzere toplam 165,000 satış noktasına ulaşmaktadır.

Bu başarının altyapısını kuruluşun pazardaki geçmişi, deneyimli ve genç satış ekibi ile dinamik yaklaşımı oluşturur. Marmara, İç Anadolu, Ege-Akdeniz, Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz olmak üzere beş bölge müdürlüğünde faaliyet göstermektedir.

Kuaför kanalı, profesyonel kuaför salonlarına hizmet vermekte olup erkek - bayan veya unisex tüm kuaförlerin teknik ve bakım alanındaki ihtiyaçlarını Schwarzkopf markası altında bulunan toplam 13 marka ve 449 sku (Stock Keeping Unit/Stok Tutma Birimi) ile karşılamaktadır.

Bu ürünlerin salonlara ulaşması için tüm Türkiye'de 6 bayi ile çalışılmakta ve direkt olarak toplam 3000 salona ürün servisi verilmektedir.

Endüstriyel kanal; otel, restoran, fabrika, okul, AVM, hastane ve benzeri ev dışı tüketim işletmelerine hizmet vermektedir.

Kimyasal ürünler (Maratem, Tana, Hygieneblue), kağıt ürünleri (Marathon), gıda ürünleri (Oralet Çay, Oralet toz&granül, Splenda), dispo (Çöp torbası, Magic Napkin, Latex Eldiven) kategorilerinin yanı sıra 2012’de portföyümüze eklenen Huhtamaki (Gıda Ambalajı - kullan at bardak, tabak, sızdırmaz kap ürünleri), Ermop (temizlik malzemeleri), Cezbeli Kahve, Dizi Şeker ürünlerinin satış ve dağıtım faaliyetlerini yürütmektedir.

2012 ilk 6 aylık dönemde tüm kategoriler dahil ulaştığımız nokta sayısı 13.500’dür. Endüstriyel kanal, 32 bayi ile 4 bölge müdürlüğünde faaliyet göstermektedir. Pfizer ürünlerinin satış ve dağıtımı Eczacıbaşı Girişim tarafından gerçekleştirilmektedir.